Beklemedeyiz

Doktorumuzun verdiği normal doğum tarihi dün, 15 Eylül 2020. Fakat hala ses yok ufaklıktan. Sabırsızlanıyoruz ve heyecanla bekliyoruz artık. Zaten saatler sünmeye başlamıştı, artık hiç geçmiyor. Planlıyoruz, sancı gelince ne yapacağız? Aile büyüklerine ne zaman haber versek doğru olur? Hastaneye götüreceğimiz çantada eksik var mı? Gece olursa ne şekilde, gündüz olursa ne şekilde hareket edeceğiz?

24 Eylül tarihine kadar doğmazsa sezaryen ile alacaklar. Sağlıklı olsun da…

Çalıştığım fabrika Covid-19 salgınından dolayı 5 eylül tarihinde 14 günlüğüne kapatıldı. Yüzü aşkın kişide pozitif çıkınca tabi biz de evlerimizde karantinaya gönderildik. Çalışamamaktan olsa gerek doğumdan başka bir şey düşünemez oldum sanırım. Oğlumu özlediğimi hissediyorum, henüz hiç görmediğim oğlumu.

Gel oğlum artık, herkes seni bekliyor…

Bilgi en kutsal hazine

Bizim toplumumuzda geçmişten gelen sabit fikirler vardır, çocukla anne ilgilenir, baba eve ekmek getirir gibi. Baba sanki hiç ilgilenmeyecekmiş gibi, bilmesine gerek bile yokmuş gibi.

Anne olan bireylerde içgüdüsel olarak davranışlara yol veren, çocuğu hayatta tutacak, çok fazla olgu var. Çocuğun konforunu sağlamak için babaya çok iş düşüyor. Bir baba olarak yapmamız gereken ve üzerimize düşen çok şey var. Dolayısıyla öğreneceğimiz de çok şey var. Kıyafetlerinin %100 pamuk olması gerektiğinden, antialerjik ürünler kullanmak gerektiğine kadar herşeyi öğrenmek. Bebeğimize banyo yaptırmaktan, bulunduğu odada ki sıcaklığın kaç derece olması gerektiğine kadar. En önemlisi ise onun sağlığını koruyacak en önemli yolun anne sağlığını korumaktan geçtiğini öğrenmemiz gerekiyor.

Covid-19 salgınının bu kadar gündemde olduğu bugünlerde, özellikle doğum yapacak annelerin doğumhanede, doğum anında ve sonrasında maskesini çıkarmamaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Babalar da eğer doğuma eşlik edeceklerse eşlerine ve kendilerine bu konuda hassas davranmalılar.

Bebeklerle ilgili öğrenmemiz gereken çok şey var burası aşikar. Fakat en önemlisi sağlığımız ve sağlıkları için önlemleri elden bırakmamak. Kalın sağlıcakla.

Babalar ve baba adayları ne düşünüyor?

Herkese merhaba. Fazla uzatmadan konuya geleyim…

Bir kaç saat kalmış olmalı şu an baba olmama. Bugün doktora gittik eşimle. 40. haftaya 2 gün kalmış. 14.09.2020 de normal süreç tamamlanmış olacakmış. Heyecanla bekliyoruz hala Atlas Ege bebeği.

Şubat ayında baba olacağımı öğrendikten sonra, eşimle birlikte doktorumuzu seçtik, yanlış seçim yaptığımızı farkettik, değiştirdik, oğlumuz olacağını öğrendik, isim önerileri aldık, ismine karar verdik, ilk eşyalarını aldık. Biberonundan, kıyafetlerini yıkayacağımız deterjanlarına kadar kadar her şeyi, sağlıklı olacak şekilde, özenle seçtik.

Bütün bunlar olurken erkek çocuk babası olmakla alakalı bir içgüdü ve heves sanırım, eve oyun konsolu alıp, karşılıklı futbol oyunları oynamayı, oğluma forma alıp birlikte maç izlemeyi düşünüyorum şimdiden. Futbolla alakalı hiçbir şeye yıllardır bakmamışımdır oysa ki.

Atlas sağlıklı, annesinin kanatları altında şuan. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Saatler sünmeye başladı, zaman yavaşladı sanki, geçmiyor. Doktor, -koşullar normal doğuma elverişli, dedi. Bekliyoruz yavrumuzu. Hayaller kurmaya devam…